Türkiye aleyhinde çok dosya var

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, "AİHM'de Türkiye aleyhinde çok fazla ifade özgürlüğü dosyası var" dedi. Adalet Bakanı Ergin ise bazı tutuklu gazetecileri şiddete bulaşmakla suçladı.

Yargıtay Başkanlığı, Danıştay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Avrupa Konseyi ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında düzenlenen "Türkiye'de İfade ve Medya Özgürlüğü" konulu konferans JW Marriott Otel'de başladı. Yüksek yargının başkanlarının ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de katılımcısı olduğu Türkiye'de İfade ve Medya Özgürlüğü Konferansı'nda konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, AİHM'de Türkiye aleyhinde ifade özgürlüğüyle ilgili 450 dosya bulunduğunu ve bunun çok yüksek bir rakam olduğunu söyledi.

"İfade özgürlüğü ülkenizi zaafa uğratmaz"

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına göre, ifade özgürlüğünün fikirlere aykırı düşebileceğini, hatta şoke edebileceğini belirterek, "Bazı rahatsızlıklar verebilir. İfade özgürlüğü bu koşullar altında bile oluşmalıdır. Bunlar, ülkenizi zaafa uğratmaz, hatta demokrasiyi güçlendirir" dedi.

AİHM kararlarının zamanında uygulanacağı taahhüdü

Jagland, ifade ve medya özgürlüğünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesiyle güvence altına alındığını ve bu hakların korunmasının diğer tüm haklar açısından da büyük önem taşıdığını söyledi. Türkiye ile ortak yürütülen projenin uygulanmasında gösterilen destek için hükümete ve özellikle Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e teşekkür eden Jagland, Ergin'in 14 ay önce projenin başlangıcında AİHM kararlarının zamanında uygulanacağı konusunda taahhütte bulunduğunu hatırlattı. Jagland, o günden bu yana başarılı bir şekilde birlikte çalışma yürüttüklerini ve engelleri kaldırmaya çalıştıklarını anlattı.

Türkiye aleyhinde 450 ifade özgürlüğü dosyası

AİHM'de Türkiye aleyhinde ifade özgürlüğüyle ilgili hala 450 dosya bulunduğunu belirten Jagland, bunun çok yüksek bir rakam olduğuna işaret etti. Bu dosyaların "suçu ve suçluyu övme", "terör propagandası yapma" gibi konuları içerdiğini belirten Jagland, ifade özgürlüğü konusunda suç unsuru teşkil eden hareket noktasında dikkatli olunmasını istedi.

Türk hukuk mevzuatının, Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirilmesi için yapılan çalışmaları takdirle karşıladıklarını söyleyen Jagland, 3. Yargı Paketi'nin yürürlüğe girmesinin önemli bir gelişme olduğunu, 4. Yargı Paketi'nin yürürlüğe girmesini de beklediklerini dile getirdi. Jagland, "İstenen şey, Terörle Mücadele Kanunu ve ceza yasasının ilgili maddelerinin tümüyle değiştirilmesidir" dedi.

AİHM'in, Türkiye'de bazı internet sitelerinde getirilen yasakla ilgili verdiği ihlal kararını da anımsatan Jagland, AİHM'in, bu konuyla ilgili mevzuatın yeniden düzenlenmesi gerektiğine işaret ettiğini hatırlattı.

"Yasaların değiştirilmesi yetmez"

Yasaların değiştirilmesiyle sorunun ortadan kalkmayacağını, uygulamada da bilincin artması gerektiğini vurgulayan Jagland, hakim ve savcıların
bilinçlerinin artırılması için AİHM'e ve bazı Avrupa ülkelerine ziyaretler yaptıklarını anlattı. Jagland, Yargıtay ve Danıştay'ın son zamanlarda verdiği kararların AİHM içtihatlarıyla uyumlu hale geldiğini gözlemlediklerini belirtti.

"Röportaj nedeniyle gazeteci ceza aldı"

AİHM içtihatına göre, nefret ve şiddeti teşvik eden ifadelere izin verilemeyeceğini vurgulayan Jagland, ancak Türkiye'de haftalık yayınlanan bir derginin editörünün, terör örgütü lideriyle yaptığı röportaj nedeniyle cezalandırıldığını belirtti. Ancak AİHM'in Türkiye ile aynı fikirde olmadığını söyleyen Jagland, "Basının aykırı fikirleri de yayma hakkı vardır" dedi.

Yeni Anayasa ile ilgili çalışmaları da memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Jagland, Anayasa'nın reforme edilmesinin zaman ve çaba gerektireceğini, bu konuda her türlü yardıma hazır olduklarını kaydetti.

Jagland, "AİHM içtihatlarına göre, ifade özgürlüğü fikirlerinize aykırı düşebilir, hatta şoke edebilir. Bazı rahatsızlıklar verebilir. İfade özgürlüğü bu koşullar altında bile oluşmalıdır. Bunlar, ülkenizi zaafa uğratmaz, hatta demokrasiyi güçlendirir" diye konuştu.

Medya özgürlüğü ve bağımsız bir yargının önemine işaret eden Jagland, gazeteciler için ifade özgürlüğünün korumasının önemini vurguladı. Jagland, ancak gazetecilerin de etik standartlara uyması ve nefret söyleminden kaçınması gerektiğini kaydetti.

Orhan Pamuk'un "Sessiz Ev" romanından "...Bizler burada yepyeni bir dünya kuracağız, cenneti oluşturacağız..." şeklindeki bölümünü okuyan Jagland, "Ben inanıyorum ki Türkiye, hükümetinin söylediklerini aynen yerine getirecektir" dedi.

 

Kaynak : www.cnnturk.com

Share

Kaç kişi sitede?

26 ziyaretçi ve Kullanıcı yok çevrimiçi

Sorularınız ve görüşleriniz için :

Paylaş